Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Республика Perinatal марказида ҳар йили 1500 дан ортиқ ерта туғилган чақалоқлар реабилитация қилинади
13.09.2022 1657
Мамлакатимизда она ва бола касалликларини ерта аниқлаш, чақалоқлардаги туғма нуқсонларни улар туғилгандан сўнг дарҳол бартараф етиш мақсадида қатор тиббиёт муассасалари ташкил етилиб, малакали мутахассислар билан таъминланди ва замонавий технологиялар билан жиҳозланди.
Улар орасида республика Perinatal маркази етакчи ўринни егаллайди. Унинг фаолияти Президентимизнинг "2022-2026 йилларда оналик ва болаликни муҳофаза қилишни мустаҳкамлаш тўғрисида"ги фармони асосида такомиллаштирилмоқда.
- Фармонда 46 туманлараро perinatal марказда neonatal реанимация пунктларининг очилиши кўзда тутилган еди, - дейди Республика Perinatal маркази директори Нилуфар Уринбоева. — Марказ мутахассислари туманлараро perinatal марказлар ходимларига махсус дастур асосида амалий ёрдам кўрсатмоқда, тренинглар ва маҳорат сабоқлари ўтказилмоқда.
Бундан ташқари, туманлараро perinatal марказларнинг моддий-техник базаси ўрганилиб, уларнинг еҳтиёжлари аниқланди.
Рус православ черкови мутахассислари ўз навбатида гиз, UNFPA, ЮНИСЕФ каби халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда Германия, Туркия, Австрия, Италия, Россия ва бошқа давлатларда доимий равишда малака ошириб келмоқдалар.

Минздрав: Ежегодно в Республиканском перинатальном центре проходят реабилитацию более 1500 недоношенных детей
13.09.2022 1656
В нашей стране в целях раннего выявления заболеваний матери и ребенка, устранения врожденных пороков у младенцев сразу после их рождения создан ряд медицинских учреждений, обеспеченных квалифицированными специалистами и оснащенных современной техникой.
Республиканский перинатальный центр является ведущим среди них. Его деятельность совершенствуется на основе постановления Президента «Об усилении охраны материнства и детства в 2022-2026 годах».
— В постановлении было предусмотрено открытие в 46 межрайонных перинатальных центрах отделений реанимации новорожденных, — говорит директор Республиканского перинатального центра Нилуфар Уринбоева. — Специалисты центра оказывают практическую помощь сотрудникам межрайонных перинатальных центров по специальной программе, проводятся тренинги и мастер-классы.
Кроме того, была изучена материально-техническая база межрайонных перинатальных центров и выявлены их потребности.
Специалисты РПЦ, в свою очередь, в сотрудничестве с международными организациями, такими как GIZ, UNFPA, UNICEF постоянно повышают квалификацию в Германии, Турции, Австрии, Италии, России и других странах.