Республика тез тиббий ёрдам маркази ва Франциянинг Airbus Helicopters компанияси ўртасида келишув имзоланди.
26.09.2023 999
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ283-сонли Қарорида тез тиббий ёрдамда тиббий авиацияни ташкил этиш бўйича белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида,  Республика тез тиббий ёрдам маркази ва Франциянинг Airbus Helicopters компанияси ўртасида келишув имзоланди.
Ўзаро ҳамкорлик асосида Euler Hermes молиялаштириш компанияси томонидан биринчи босқичда 2 дона тиббий вертолёт учун 27 млн евро миқдоридаги маблағлар ажратилиши ва мамлакатимизга ушбу ҳаво кемаларини етказиб берилиши режалаштирилган. Иккинчи ва учинчи босқичларда 4 донадан, жами 10 дона вертолёт ҳарид қилиниши ҳамда Европа стандартларига мос тиббий авиация хизматини ташкил этиш, тегишли моддий техник базани яратиш ва мутахассисларни тайёрлаш, шунингдек тиббий авиация хизматининг тоғли ҳамда олис ҳудудларда ташкил этиш механизмларини ишлаб чиқиш келишиб олинди.

Подписано соглашение между Республиканским центром скорой медицинской помощи и французской компанией Airbus Helicopters.
26.09.2023 736
Между Республиканским центром скорой медицинской помощи и французской компанией Airbus Helicopters подписано соглашение в целях обеспечения реализации задач, поставленных Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПК283 об организации медицинской авиации при оказании экстренной медицинской помощи.
На основе взаимного сотрудничества финансовая компания Euler Hermes планирует на первом этапе выделить 27 миллионов евро на 2 медицинских вертолета и поставить этот воздушный транспорт в нашу страну. На втором и третьем этапах было решено закупить по 10 вертолетов, создать медицинскую авиационную службу в соответствии с европейскими стандартами, создать соответствующую материально-техническую базу и подготовить специалистов, а также разработать механизмы организация медицинской авиационной службы в горных и отдаленных районах.