ССВ: 2023 йил “Тез ёрдам”га энг кўп ёлғон чақириқ қайси ҳудуддан келиб тушди?
Оқибатда шифокорлар ҳақиқий ёрдамга муҳтож беморлар қолиб, ёлғон қўнғироқ эгаси ва унинг манзилини аниқлаштириш билан овора бўлади. Бу эса оғир беморлар ҳаётини хавф остига қўйиши аниқ.
Рақамларни таҳлил қилсак, ўтган 2023 йилда “103” хизматига жами 3505 та ёлғон чақириқ келиб тушди, — дейди Республика тез тиббий ёрдам маркази директори Абдувоитжон Гафуров. — Қувонарлиси, мазкур кўрсаткични 2022 йил билан таққосласак, асоссиз мурожаатлар сони сезиларли даражада камайганини кўриш мумкин.
Аммо шунга қарамай, айрим ҳудудларда ёлғон мурожаатлар сони ҳамон юқорилигича қолмоқда.
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, 2023 йилнинг ўтган ўн икки ойи давомида энг кўп бундай чақириқ Тошкент вилоятида қайд этилиб, бу рақам 630 тани ташкил этди. Кейинги ўринда 518 та чақириқ билан Фарғона вилояти жойлашди. Шунингдек, Қашқадарё вилоятидан 502 та ана шундай мурожаат келиб тушган.
Энг кам ёлғон чақириқ эса Самарқанд вилоятида рўйхатга олинди —  19 та!
Маълумот ўрнида айтиш керак, 2022 йилда Республика тез тиббий ёрдам хизматига келиб тушган 5 минг 446 та мурожаат ёлғон чақириқ деб баҳоланган эди. (https://telegra.ph/file/913d1636eb0801e0ec84c.png)

МЗ: За 2023 год в каком регионе поступило больше всего ложных вызовов в «Скорую помощь»?
Существует множество факторов, негативно влияющих на работу службы скорой медицинской помощи. Тем более, что из-за ложных вызовов медицинские бригады в большинстве случаев не могут вовремя добраться до места вызова.
Анализируя цифры, в 2023 году в службу «103» поступило всего 3505 ложных вызовов, - говорит директор Республиканского центра скорой медицинской помощи Абдувоитджон Гафуров. - К счастью, если сравнить этот показатель с 2022 годом, то видно, что количество необоснованных обращений существенно снизилось.
Однако в некоторых регионах количество ложных заявлений по-прежнему велико.
Анализ показывает, что за последние двенадцать месяцев 2023 года наибольшее количество таких звонков было зарегистрировано в Ташкентской области и составило 630. Следующее место заняла Ферганская область с 518 звонками. Также из Кашкадарьинской области поступило 502 подобных обращения.
Наименьшее количество ложных звонков зарегистрировано в Самаркандской области – 19!
Вместо информации следует сказать, что в 2022 году 5 тысяч 446 обращений, поступивших в республиканскую службу скорой медицинской помощи, были расценены как ложные вызовы.